Domov / Hlavná strana / Náboženstvo / Ak neprídeme na to, čo ľudí bolí, málo pomôžu aj veľmi dobré školy

Ak neprídeme na to, čo ľudí bolí, málo pomôžu aj veľmi dobré školy

Gay_Christianity1Každý názor a každé vyznanie sa považujú za najlepšie a väčšinou v niečom naozaj lepšie sú, ináč by neobstáli v konkurencii. Tade asi teda nevedie cesta k dohode a zmiereniu, pretože každá líška svoj chvost chváli, pokiaľ si ho nepopáli… Paradoxne sa asi skôr dohodneme na tom, aké sú naše spoločné zlé vlastnosti a sklony. Možno práve v tom je to mysterium iniquitatis, tajomstvo neprávosti, nepokoja a zla. Často totiž to zlé a boľavé nás skôr privedie k rozumu ako akékoľvek rokovania o dobrom a najlepšom.

Naozaj to vyzerá tak, že mnoho zlých a čudných skutkov konáme preto, lebo nevieme, čo máme od dobroty robiť. Keď je zle, tak to nie je dobre, ale keď je príliš dobre, tiež to nie je dobre… To dodávam pre ťažšie chápavých.

Od dobroty a bezstarostnosti začíname poniektorí kompletne všetko kritizovať. Národ, dejiny našich otcov a dedov sú nám hodné len opľutia a takisto naše vlastné náboženstvo a jeho obetaví vyznávači a mučeníci si zaslúžia akurát tak kopanec do zadku. Nakoniec zhodíme pod čiernu zem aj klasickú rodinu, pretože aj tie bývajú všelijaké…

Keď všetky tieto prirodzene vznikajúce spoločenstvá zrúcame, kam sa uchýli ten biedny podčlovek, ktorý nemá to šťastie patriť k nejakej menšine? Kto sa ho zastane, keď všetky jeho opory budú spochybnené?

Na referendum o rodine je vraj škoda peňazí, ale pri gay pochodoch lietajú vrtuľníky, stavajú sa barikády a v zálohe už možno číhajú aj tanky. Na pódiu polonahí heterofóbi imitujú sex a mňa chcel policajt nedávno pokutovať za to, že som si zabudol zapnúť poklopec, pričom mi trčali iba poctivé a staromódne trenírky.

Asi nás naozaj netreba uvádzať do pokušenia, keď takto dobrovoľne a všestranne vieme pokúšať samých seba.

V závere tejto krátkej úvahy sa mi zdajú jasnejšie aj Kristove slová, že blahoslavení sú chudobní, trpiaci, plačúci a ponížení. Asi toho vedia a chápu trochu viac a hlbšie ako tí vzdelanejší a bohatší, ktorí akosi nestihli zistiť, ako sa nenápadne generuje a ako hrozne účinkuje to vraj nepochopiteľné zlo. Často najprv spáchame okolo seba púšť, aby sme mohli s pokorou a ľútosťou zavlažovať. A keď nám je už dobre, spúšťame ten pekelný kruh odznova…

Kyrie eleison! Pane, zmiluj sa!

Autor: Vlado Gregor, www.protiprudu.org

O ::prop

2 komentáre

  1. K tomuto článku sa dá povedať len jedno-Svätá pravda.

  2. Tiež súhlasím. Súčasný svet sa hrá na toleranciu ku všetkému NENORMÁLNEMU…

    napadol ma citát jedej „tety“ s LGBTI: “ to sme kde dospeli aby väčšina rohodovala o menšine?“
    čo k tomu dodať?.
    …no s Pánom Bohom…

Leave a Reply