Domov / Hlavná strana / Komentáre / A čo bude po „februárovom Mníchove“

A čo bude po „februárovom Mníchove“

viktor-orbanMaďarsko prijíma vnútorné pravidlá v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Povedal to na stretnutí Vyšehradskej štvorky maďarský ministerský predseda Viktor Orbán, píše Euronews. „Dnes som už vydal príkaz šéfovi Ministerstva vnútra, aby vytvoril špeciálnu operatívnu skupinu s pripravil krajinu k situácii, ak sa udalosti na Ukrajine nevrátia na správnu cestu rozvoja“ povedal Orbán.

Treba dodať, že 31 januára až 2 februára sa uskutoční Mníchovská konferencia, ktorá sa bude zaoberať otázkami bezpečnosti, kde sa bude hovoriť aj o Ukrajine.

Dva dni predtým noviny „Novosti Zakarpatia“ priniesli túto informáciu: Obyvatelia nášho regiónu, ktorí majú maďarské občianstvo, veria, že v prípade vyostrenia politickej i sociálnej situácie Maďarsko je pripravené voviesť svoju armádu na územie Zakarpatska pre stabilizáciu situácie a ochranu svojich občanov. Zdá sa, že sa môže opakovať situácia z roku 1939, keď Maďarsko obsadilo Zakarpatsko, aby čelilo haličskému extrémizmu“.

Veľkú časť okresov Berehovo, Vinogradovo a Chust Zakarpatskej oblasti tvoria obyvatelia , ktorí majú dvojité, teda ukrajinské a maďarské občianstvo.

Maďarsko je členom NATO a všetky „mierotvorné operácie“ /operácia pre „záchranu“ Zakarpatských Maďarov, ktorých je asi 150 tisíc, možno tak sa bude nazývať/ musí byť odhlasovaná s ostatnými partnermi v NATO. To, či sa tak stane, sú otázky tak na USA, ako aj EÚ, ako budú ďalej pokračovať, či zachovať Ukrajinu, alebo ju balkanizovať a v druhom prípade je celkom možný aj scenár „mierotvornej operácie“ na Zakarpatsku. Zatiaľ na tieto otázky nie sú odpovede, ale čiastočná destabilizácia Ukrajiny je na programe dní. Reakcia Orbána na Vyšehradskej štvorke na udalosti okolo Ukrajiny je teda iba pokračovaním politiky „magyar orosz“ /maďarských rusínov/ s ich integráciou do maďarského politického a kultúrneho prostredia. Hypotetické pričlenenie Zakarpatska do Maďarska by bolo veľkým krokom rozšírenia NATO na Východ.

Politika maďarizácie slovanských národov, Slovákov a Rusínov bola nezameniteľným atribútom maďarskej politiky. Jej výsledkom bolo, ako aj na Slovensku, že sa objavila zvláštna kasta inteligencie – maďaróni. Ako im vraveli, Rusíni po krvi a Maďari na duchu. Pre Maďarov bolo výhodné nedopustiť, aby sa z Rusínov stali Ukrajinci a súčasne aby sa nezbližovali s Ruskom. V termíne „ugrorusi“ Maďari dávali akcent na prvú časť slova, aby tak zvýraznili svoje nároky na Uhorskú Rus, tak ako ju volali za Uhorska. Návrat Uhorskej Rusi do lona Budapešti je podľa Maďarov – návrat historickej pravdy.

V tomto „návrate historickej pravdy“ sa samozrejme nehovorí o tom, že tadiaľto prechádza sieť ropovodov a plynovodov, ktorých kontrola by bola pre Maďarov taká výhodná. Možno aj preto tak znenazdajky a bez súhlasu EÚ, podpísal Orban nedávno v Moskve strategický kontrakt na dobudovanie atómovej elektrárne v Pakši a výstavbu plynovodu „Južný potok“

Autor: Svätoboj Clementis, www.protiprudu.org

O ::prop

Jeden komentár

  1. Vývoj na Ukrajine a maďarské alternativy riešenie problému dávajú za pravdu autorom zákona o dvojitom občianstve. Poskytnúť maďarské občianstvo je zámer ako aktivizovať piatú kolónu na území susedov pomocou lokajov hlásiacich sa k maďarom.

Leave a Reply