Domov / Hlavná strana / Zahraničie / 40 % ukrajinského obyvateľstva je na pokraji prežitia

40 % ukrajinského obyvateľstva je na pokraji prežitia

ukrajina-obchodUkrajinská vláda má v úmysle znížiť dôchodky o 15 %, čo zasiahne 20 miliónov ľudí, zhruba 40% obyvateľstva. Učitelia, doktori a dôchodcovia utrpia najviac, vzhľadom na expanzívny rast ukrajinského rozpočtu, najmä vo verejných službách.

Ukrajinci nie sú schopní udržať krok s rastúcimi nákladmi na bývanie: ceny za potraviny, lieky, šaty, obuv, verejné služby a verejnú dopravu vzrástli. Podľa údajov štátnej štatistickej služby dosiahla inflácia vo februári 34,5 % v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2014.

Navyše, ukrajinská vláda sa náhli so škrtaním výdavkov s rozhodnutím Rady znížiť dôchodky pre pracujúcich dôchodcov o 15 % do 1. januára 2016. Podľa ministra sociálnej politiky Pavla Rozenka, ktorý predstavil dokument, potrebuje dôchodkový fond 80 miliárd ukrajinských hrivien.

„Fakticky hovoríme o asi 40 % obyvateľstva. Ľudia v mestách, ktorí nemajú možnosť dopestovať si svoje vlastné potraviny, budú zasiahnutí najviac. Naši vidiečania budú musieť riešiť ďalší problém – ako ušetriť peniaze na vykurovanie domova,“ povedal vedúci analytik pre ekonomické záležitosti z Medzinárodného centra pre politické štúdie Alexander Žolud.

Národná Komisia, ktorá je zodpovedná za reguláciu energie a verejnoprospešné služby, zvýšila ceny plynu pre vykurovanie domovov 3,3-krát.

Ceny vykurovania spolu s plynom narastajú. Od apríla sa zvažovaná priemerná tarifa pre domácnosti zvýši o 71,8 %.

Maloobchodníci priznávajú, že sú nútení meniť ceny potravín každý deň. Vzrástli nie len dovozné ceny, ale aj ceny nevyhnutností ako sú mlieko, chlieb, múka a obilniny. V priemere sa cena týchto výrobkov zvýšila o 20-30 %.

Nepotravinové tovary ako šaty, topánky, lieky a chemikálie pred domácnosť sa zväčša dovážajú zo zahraničia. Ich ceny vzrástli kvôli devalvácii hrivny takmer dvojnásobne. Napríklad, ak pred dvomi mesiacmi stál sirup proti kašľu 30 hrivien, teraz stojí 60-70 hrivien.

Preklad: zet, www.protiprudu.org
Zdroj: Sputnik news

Poznámka redakcie:
Zdá sa, že na Ukrajine už začala úradovať ruka najpovolanejšieho z povolaných – Ivana Mikloša

O ::prop

6 komentárov

 1. Ja myslím, že Ukrajina sa raduje z víťaznej národnej bielej revolúcie – ako nám to podávajú americkí experti s titulmi pred aj za menom, a žid Jefin Fištejn v národoveckom týždenníku .týždeň
  http://dennik.tyzden.sk/stefan-hrib/2015/03/09/rozhovor-ktory-sa-ma-dotkol-/
  Ten rozhovor by ste mali uverejniť, zhoduje sa s názormi tunajšej redakcie.
  Jefim Fištejn
  Narodil sa v roku 1946 v židovskej rodine v ukrajinskom Kyjeve. V rokoch 1964 až 1969 študoval na Lomonosovovej univerzite v Moskve, koncom šestdesiatych rokov sa presťahoval do Prahy, kde sa živil ako prekladateľ. Podpísal Chartu 77 a v roku 1980 ho prinútili emigrovať do Viedne, kde do roku 1986 pôsobil ako politický komentátor Slobodnej Európy. Po revolúcii bol dva roky šéfredaktorom Lidových novín

  S pozdravom Slivi Ukraini!
  Nech žijú židovskí nacionalisti, (alebo nacionalistická židia?)

  • Aman Againsttime

   Neviem ktorých všetkých amerických expertov máš na mysli, ale ak to mala byť nejaká narážka na moje preklady, tak prízvukujem, že som prezentoval iba názory dvoch autorov na tému Rusko/Ukrajina, ktoré boli v podstate reakciou na to, že väčšina ich (nacionalistických) „kolegov“ zastáva v tejto otázke rovnaké postoje ako ty.

   • Nie je to žiadna narážka, a určite nie osobná, je to otvorený výsmech tým autoritám, ktoré tu boli prezentované. Mňa nezaujíma, koľko Američanov z podobných kruhov si na webe myslí to isté, čo ja – proste u mňa v tejto otázke, ale aj mnohých iných, nie sú žiadna autorita.

    V tomto smere je pozitívne, že tu boli vybraní tí zodvaja najhorší (ak sa tej scény chceš zastať, mali ste tu prezentovať aj tých pozitívnych, to by viac pomohlo, ako tvoje ubezpečovanie, že sú takí). Je to dobre, lebo naozaj platí, že Západ (Amerika, Anglicko, Francúzsko), prirodzene aj ten „nacionalistický“, má problém rozumieť už strednej Európe (Nemecko), nehovoriac o Východnej Európe (Slovensko, Česko, Maďarsko, Polsko, Balkán), nehovoriac o tom,č ja už do Europy ani nerátam, teda Ukrajine a Rusku. To sa týka aj ich „teoretických analýz“, ba tých azda najviac, – i keď nie sú tak jasne „jednostranné“, ale majú veľmi malú ôpridanú hodnotu“. To je minimálne môj názor, nijako by som to nespomínal, nebyť tejto ukrajinskej témy, ani sa o to nebudem hádať, ako mi podsúvate (hádam sa o dôležité veci) – ale proste je to tak..

    Oni Američania majú svoje sféry poznania. Bezochyby sú zdrojom skúseností ohľadom stretu dvoch výrazne rozdielnych kultúr či rás, bielych nordikov a černochov. Takú skúsenosť nikde inde na svete nemajú.
    Podobne majú unikátnu skúsenosť s reálnym sionistickým monštrom. ktoré im tam priamo vládne. To je tiež veľmi zaujímave a tomu oni najlepšie rozumejú.
    A samozrejme, je pravda, kým ostatným nimi kolonozovaným zobrali skuočnú slobodu slova, v samom USA pestovali politiku minimálne akademickej slobody, takže tam je viac seróznych pravdivých vecí ohľadne výskumu genetiky, eugeniky a odobných, ale naozaj akademických, nie pseudoakademických kruhov.

    Preto naozaj oceňujem ľudí ako Duke, z menej opečiatkovaných Roberts – ja nemám nič proti americkému pragmatizmu a racionalite, ktorú majú bezpochyby skutoční američania či americká kultúra vysokú – len je ich takých čoraz menej, ta kultúra je čoraz viac dusená.

    • Aman Againsttime

     Norman, chcel som preložiť i autorov, ktorí zastávajú pro-ruské postoje v tejto otázke, ale nejak som sa k tomu nedostal (ale podarilo sa mi preložiť jeden pro-ruský text, hoci sa netýka témy Ukrajina – ide o recenziu knihy, ale neviem, či ju prop uverejní). Popravde sa mi téma Ukrajina/Rusku už trochu zunovala a nemám teraz chuť sa jej nejak venovať.
     Ja si myslím, že na Amerike 18-teho, 19-teho a skoršieho 20-teho stor. bolo čo obdivovať. Ale bohužiaľ to s touto krajinou dopadlo tak ako dopadlo. Obyčajných, radových Američanov mi je samozrejme ľúto (rovnako ako radových Rusov, Ukrajincov, atď.)
     Duke a Roberts sú zaiste ok. Povedal by som, že Moje prebudenie od Dukea je jedna z tých kníh vhodných pre „začiatočníkov“. Je to celkom pekné zhrnutie. Navyše Duke dobre ukazuje ako sa má robiť metapolitika (čiže úsilie zmeniť politiku nepolitickou cestou). Svojimi knihami, článkami, prednáškami a videami urobil ďaleko viac ako keby fungoval ako aktívny politik. Takto sa jeho myšlienky dostali do celého sveta a ovplyvnili bohvie koľko ľudí.

  • Nikto sa ukrošov nechystá nakrmiť ,preto je jediným východiskom nahnať ich do vojny s Ruskom.Tie zblbnuté a zbedačené ovce už veria nezmyslu ,že za celú ich situáciu môže Rusko.
   Tipnime si kto z našich sionistických paholkov bude prvý volať po preventívnom údere na Rusko?
   Miky Stojka Dzurinda?

 2. Sláva Ukrajine Gerojam Sláva. No tento krát ide o recesiu a sarkazmus. Takže takto vyzerá víťazstvo tých správnych bielych nacionalistov. Takto vyzerá víťazstvo a sloboda na Ukrajine. Takto vám drahý bratia blahoželám to ste sa dopracovali aj s tým vašim majdanom. Samozrejme že za to môže Rusko ako inač. Vaši oligarchovia ktorí vám k tomu dopomohli tých ste si urobili politikov a oni si len poistia svoje majetky a svoju nedotknuteľnosť. Výsledok toho všetkého bude že možno do konca roka zanikne jeden zlepenec na mape Európy.

Leave a Reply