Domov / Hlavná strana / Zahraničie / 3.500 ton zbraní z Chorvátska pre sýrskych rebelov

3.500 ton zbraní z Chorvátska pre sýrskych rebelov

paddy-ashdownPaddy Ashdown: Saudská-Arábia a Katar financujú nákup zbraní, CIA pomáha pri transporte

Lord Paddy Ashdown, bývalý vysoký reprezentant pre Bosnu a Hercegovinu a bývalý predseda britských liberálnych demokratov, kritizoval v pondelok v britskom Parlamente dodávky zbraní sýrskym rebelom. Podľa Ashdownových údajov, bolo doteraz povstalcom dodaných 3.500 ton vojnového materiálu z Chorvátska.

Poslanec Hornej komory Parlamentu udáva, že dodávky boli s podporou americkej tajnej služby CIA dopravené leteckou a námornou cestou do Sýrie. Nákupy zbraní financovali Saudská Arábia a Katar, adresátmi mali byť predovšetkým islamistické skupiny.

Zbraňové obchody podporujú korupciu

Ashdown, ktorý strávil štyri roky na Balkáne, poznamenáva, že na týchto sporných zbraňových obchodoch zarábajú predovšetkým „korupčné sily“. Nie je mu známy žiadny prípad, v ktorom by viacej vojenského materiálu viedlo k mierovému riešeniu. Poslanec sa naproti tomu vyslovuje za viacej diplomatického snaženia: „Ak je to ten prípad, že Saudská Arábia a Katar dnes financujú džihadistov, proti ktorým mi bojujeme, prečo potom nevyužívame medzinárodný tlak, prehovoriť USA, aby s tým Saudská Arábia a Katar prestali?“

Chorvátsko popiera dodávky

Správy o dodávkach chorvátskeho vojenského materiálu, ktoré narúšali vtedy platné zbraňové embargo proti Sýrii sa vyskytli po prvý raz vo februári. Predseda vlády Zoran Milanovic neustále popieral, že jeho krajina podporovala povstalcov, hoci existujú početné videonahrávky, ktoré ukazujú nasadenie rakiet a granátometov typu M60, M79, RBG-6 a RPG-22. (red, derStandard.at, 4.7.2013)

Preklad: Juraj Borský, www.protiprudu.org
Zdroj: Der Standard
Čítaj tiež: Dodávka zbraní z Chorvátska pre sýrskych rebelov

O ::prop

2 komentáre

  1. a málokto vie, že na vyzbrojovaní teroristickej kosovsko-albánskej UČK sa podieľalo Slovensko a slizký had Pittner

Leave a Reply